Menu

Ekonomika

Aktivní rekuperace v porovnání s pasivní rekuperací

Výhodou jednotek s aktivní rekuperací je vedle komfortu řízeného větrání regulace teploty přívodního vzduchu - jednotka NILAN VPL 15 dokáže v létě ochladit přívodní vzduch až na 5°C a v zimě přívodní vzduch ohřeje i nad 40°C. Záleží jen na požadavku uživatele. Aktivní rekuperace nezamrzá jako pasivní, takže nedoplácíte za žádná další zařízení (předehřevy a jejich regulace, zemní registry a podobně). Jednotky NILAN VPL 15 dokáží komunikovat přes webové rozhraní, můžete je ovládat nadřazeným systémem a už v základu jsou vybaveny vlhkostním čidlem.


aktivní za cenu pasivní

Názorné srovnání naleznete ZDE

 

Ekonomický rozbor je třeba rozdělit do dvou úrovní POŘIZOVACÍ NÁKLADY vs. PROVOZNÍ NÁKLADY.

Pořizovací náklady jsou dány samozřejmě cenou, zároveň je důležité reálně posoudit, co své peníze získáte. Větrat by měly jednotky stejně, jde zejména o další funkce navíc - chlazení, úsporné topení a levný ohřev vody.

Provozní náklady jsou z hlediska větrání shodné. V jednotkách pasivních i aktivních mohou být použity identické ventilátory s identickou spotřebou, životností a podobně je tomu u filtrů. Rozdíl nastává v dohřevu vzduchu, který u aktivních jednotek je zajištěn tepelným čerpadlem. Není vyžadován elektrický předehřev s vysokou spotřebou elektřiny. V principu je maximalizován efekt zpětného vracení tepla. Při použití stejné výpočtové normy EN 308 bychom se dostávali k účinnosti přes 200%, což je na jednu stranu zavádějící, na druhou nelze zpochybnit celkovou vyšší účinnost a vyšší úspory.

 

Ekonomické srovnání VP18

Ekonomické srovnání COMPACT

Ekonomické srovnání BOJLER vs. BOJLER s TEPELNÝM ČERPADLEM