Navigace: Hlavní stránka / Řešení / Topení - teorie


Topení - teorie

Hledáte více informací?

Jak je to s vytápěním pomocí větracích jednotek s rekuperací?

Rekuperace není synonymum k vytápění

Rekuperace jen dokáže vracet během větrání část tepla z již nějakým způsobem ohřátého objektu zpět a tak ji maximálně efektivně využít. Velmi lákavě zní nabídka na vytápění pomocí horkého vzduchu, který je do místností vháněn potrubím větracího systému. Jako první každého napadne, že se tak elegantně vyhne radiátorům či podlahovému rozvodu a výrazně ušetří.

Tak to ovšem nefunguje

Většinou se předpokládá, že se bude ohřívat přívodní vzduch přímo v jednotce, zákonitě je pak do všech místností vháněn stejně teplý vzduch a ve všech místnostech je stejná teplota - při sledování televize v obývacím pokoji stejně jako v ložnici. Většinou nechodí všichni obyvatelé spát v jeden okamžik, rozdílný rozvrh dne mají děti a dospělí a tak nejde jednoduše regulovat celkovou teplotu termostatem. Ubrat množství přiváděného vzduchu? To také není správná cesta. Množství vzduchu by bylo potřeba naopak z hygienických důvodů spíše zvýšit. Může se stát, že velký dům je po určitou dobu obýván jen jedním nájemníkem, centrální horkovzdušné vytápění nám však vytápí i místnosti neobývané a to pořád stejným výkonem. 

Systém horkovzdušného vytápění

Jak ale větrací jednotka topí a kde se v ní bere teplo?

Řešení bývá několik. Nejčastěji se používá teplovodní výměník, do kterého se přivádí topná voda nebo elektrické těleso, které přímo ohřívá proud vzduchu podobně jako fén na vlasy. V případě použití elektrického tělesa se spotřebovává stejná el. energie jako u topných elektrospotřebičů (přímotopných radiátorů, infrapanelů, topných rohoží či kabelů apod.) umístěných přímo v místnostech objektu. Když k ohřevu vzduchu použijeme teplovodní výměník, můžeme teplou vodu ohřívat elektřinou nebo plynem, případně jinými zdroji tepla. Některé větrací jednotky jsou doplněny vlastním elektrokotlem, který může mít samostatný topný okruh.

Aktivní rekuperace s akumulační nádobou

Začlenění samostatné akumulační nádoby do otopného systému má své nesporné výhody, ale také nás může při nesprávném využívání zklamat. Akumulovat teplo má svůj význam jen tehdy, pokud ho je v určitém čase nadbytek nebo jej lze v určitou dobu levně získat z alternativních zdrojů (např.solární systém). 

Pasivní rekuperace netopí

Rekuperace netopí, správněji pasivní rekuperace netopí. O tom, kde se bere teplý vzduch v rekuperační jednotce, najdete více v tomto článku. Na obrázku je schéma cirkulačního způsobu ohřevu teplého vzduchu. Aby bylo možné zajistit dostatečné vytápění, je vzduch z místností opakovaně proháněn ohřívačem ve větrací jednotce (podobně jako u fénu na vlasy). To má za následek ohřívání všech místností na stejnou teplotu, nelze v případě potřeby topit jen v jedné místnosti a je předpoklad šíření zapachu celým objektem. Tento systém jednotky NILAN nepoužívají. Bohužel velmi často požadují majitelé krbů rozvod tepla do jednotlivých místností větracím systémem. To není dobré řešení, důvody jsou stejné jako u vytápění vzduchem (stejné teploty, špatná regulace). Zásadně nespojujte větrací a otopný systém.

Jaké jednotky přesně hledáte?

O firmě

Nilan - vzorový pasivní dům

NILAN s.r.o. je výhradním zastoupením dánské společnosti Nilan pro Českou a Slovenskou republiku. Dodáváme vzduchotechnická zařízení pro rodinné domy i průmyslová zařízení. Společnost NILAN s.r.o. sídlí v Plzni, kde provozuje vzorový pasivní dům a zájemcům o vzduchotechniku je možné...

Více

Akce Nilan

Akce Nilan

REKLAMNÍ POUTAČ NILAN Máte-li zájem a možnost propagovat značku NILAN, odečteme z dodávky zařízení až 3.000 Kč za umístění reklamního poutače na Vašem pozemku. Podmínky si můžete dohodnout přímo s naším obchodním oddělením. ELEKTROKOTEL jen za 12.000 Kč Máte dům s velmi malou spotřebou...

Více

Poradna

Poradna

Rekuperací rozumíme zpětné získávání tepla při větrání, kdy odváděný vzduch z místnosti předává energii vzduchu, který je do místnosti přiváděn. Při větrání okny k rekuperaci prakticky nedochází a takové větrání je zcela neekonomické. Nechme tedy okna zavřená a porovnejme rekuperační systémy....

Více

Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám

Od 5.8.2013 jsou naše zařízení postupně registrována do seznamu výrobků v rámci projektu Nová zelená úsporám. V seznamu výrobků a technologií na Nová zelená úsporám naleznete nově další větrací jednotky NILAN VPL 15 (kód SVT: 4913), NILAN VPL 15 Top  (kód SVT: 5022) .


Více

Kontaktní informace

NILAN s.r.o.
Ve Višňovce 21, 326 00 Plzeň 
 

Konzultační centrum PRAHA
Bavorská 856/14, 155 00 Praha

 

Konzultační centrum PŘEROV
Dluhonská 1350/43,750 02 Přerov 

 

Tel: +420 724 444 747
Kontaktní formulář

© Všechna práva vyhrazena Nilan.cz - větrání s rekuperací

výroba webových stránek