Navigace: Hlavní stránka / Aktivní rekuperace


Aktivní rekuperace

Využívá principu tepelného čerpadla či běžné ledničky.

Přiváděný vzduch do domu prochází kondenzátorem, kde se přihřívá na požadovanou teplotu místnosti. Odsávaný vzduch prochází studeným výparníkem, kde předá energii do chladiva (ve schématu je pro názornost výparník obalen námrazou, kterou teplý vzduch rozehřívá - předává ji energii).

Ochlazený vzduch bez většiny energie se vyfukuje z domu ven. Energie předaná do chladiva slouží opět k ohřevu přiváděného vzduchu. Chladivo stlačeno kompresorem (černý válec) zahřívá kondenzátor.

V další fázi cyklu dojde průchodem tryskou ke zvětšení objemu chladiva a tím jeho ochlazení (na obrázku vznikne opět námraza na výparníku). Celý cyklus se opakuje. V létě se pak funkce otočí a do místnosti je vzduch přiváděn přes výparník a tím dochází k chlazení místnosti.

U typů VP18 není uvolněná energie z venkovního vzduchu vypouštěna bez užitku ven, ale slouží k levnému ohřevu teplé vody, tím zcela nahrazuje solární systém.

 

ZIMNÍ PROVOZ NILAN VP18K

ZIMNÍ PROVOZ NILAN VP18K

POPIS:
1) díl s námrazou = výparník (odebírá odpadnímu vzduchu teplo)
2) černý válec = kompresor (stlačením média v okruhu zvyšuje jeho teplotu)
3) zahřátý díl pod výparníkem = kondenzátor (ohřívá přívodní vzduch do domu)
4) spirála v nádrži s vodou = vodní kondenzátor (ohřívá užitkovou vodu)
5) úhlopříčně rozdělený červenomodrý čtvereček = čtyřcestný ventil (přepíná mezi zimním a letním cyklem, modrá část znázorňuje snížení tlaku média, což má
za následek jeho ochlazení a opětovné zmrznutí výparníku)

 

LETNÍ PROVOZ S CHLAZENÍM NILAN VP18K

LETNÍ PROVOZ S CHLAZENÍM NILAN VP18K

POPIS:
1) díl s námrazou = výparník (odebírá venkovnímu vzduchu teplo, dovnitř jde chladný)
2) černý válec = kompresor (stlačením média v okruhu zvyšuje jeho teplotu)
3) šedý díl nad výparníkem = kondenzátor (dokud se v létě ohřívá voda v nádrži, kondenzátor se neohřívá)
4) spirála v nádrži s vodou = vodní kondenzátor (ohřívá užitkovou vodu)
5) úhlopříčně rozdělený červenomodrý čtvereček = čtyřcestný ventil (přepíná mezi zimním a letním cyklem, modrá část znázorňuje snížení tlaku média, což má za následek jeho ochlazení a opětovné zmrznutí výparníku)

 

O firmě

Nilan - vzorový pasivní dům

NILAN s.r.o. je výhradním zastoupením dánské společnosti Nilan pro Českou a Slovenskou republiku. Dodáváme vzduchotechnická zařízení pro rodinné domy i průmyslová zařízení. Společnost NILAN s.r.o. sídlí v Plzni, kde provozuje vzorový pasivní dům a zájemcům o vzduchotechniku je možné...

Více

Akce Nilan

Akce Nilan

REKLAMNÍ POUTAČ NILAN Máte-li zájem a možnost propagovat značku NILAN, odečteme z dodávky zařízení až 3.000 Kč za umístění reklamního poutače na Vašem pozemku. Podmínky si můžete dohodnout přímo s naším obchodním oddělením. ELEKTROKOTEL jen za 12.000 Kč Máte dům s velmi malou spotřebou...

Více

Poradna

Poradna

Rekuperací rozumíme zpětné získávání tepla při větrání, kdy odváděný vzduch z místnosti předává energii vzduchu, který je do místnosti přiváděn. Při větrání okny k rekuperaci prakticky nedochází a takové větrání je zcela neekonomické. Nechme tedy okna zavřená a porovnejme rekuperační systémy....

Více

Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám

Od 5.8.2013 jsou naše zařízení postupně registrována do seznamu výrobků v rámci projektu Nová zelená úsporám. V seznamu výrobků a technologií na Nová zelená úsporám naleznete nově další větrací jednotky NILAN VPL 15 (kód SVT: 4913), NILAN VPL 15 Top  (kód SVT: 5022) .


Více

Kontaktní informace

NILAN s.r.o.
Ve Višňovce 21, 326 00 Plzeň 
 

Konzultační centrum PRAHA
Bavorská 856/14, 155 00 Praha

 

Konzultační centrum PŘEROV
Dluhonská 1350/43,750 02 Přerov 

 

Tel: +420 724 444 747
Kontaktní formulář

© Všechna práva vyhrazena Nilan.cz - větrání s rekuperací

výroba webových stránek